Τελικά αποτελέσματα 1ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Οικονομικών

Η Επιτροπή του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Οικονομικών 2020 στην συνεδρίαση της Δευτέρας, 17/2/2020, εξέτασε τα γραπτά των 25 διαγωνισθέντων μαθητών/τριών, και ομόφωνα κατέληξε στην παρακάτω λίστα κατά σειρά βαθμολογική:

Όνομα Επίθετο Όνομα Σχολείου Ολυμπιακή Ομάδα
1ο Βραβείο ΑΛΒΕΡΤΟΣ ΡΕΪΤΑΝ 4ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ ΝΑΙ
2ο Βραβείο ΜΑΡΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕΛ ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΑΙ
3ο Βραβείο ΕΛΕΝΗ ΚΙΣΙΡΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΝΑΙ
4ο Βραβείο ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΝΑΙ
5ο Βραβείο ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΤΕΡΖΗΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΝΑΙ
1ος Έπαινος ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ-ΜΑΡΙΑ ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
2ος Έπαινος ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΕΝΤΕΚΙΔΗΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
3ος Έπαινος ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΤΣΟΜΑΛΛΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
4ος Έπαινος ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΓΕΛ ΒΕΛΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
5ος Έπαινος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΠΑΡΣΕΝΙΟΥ 4ο ΓΕΛ ΛΑΡΙΣΑΣ
6ος Έπαινος ΔΗΜΗΤΡΗΣ  ΜΠΟΥΤΣΕΛΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΥΓΟΥΛΕΑ ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ
7ος Έπαινος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΓΕΛ ΙΩΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
8ος Έπαινος ΕΛΕΝΗ ΝΤΕΒΑ ΜΟΔΕΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ
9ος Έπαινος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΤΖΕΛΕΠΗΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
10ος Έπαινος ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΛΛΕΥ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
11ος Έπαινος ΕΥΑΝΘΙΑ  ΤΑΧΤΑΛΙΔΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
12ος Έπαινος ΜΑΡΙΑ-ΑΘΗΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Υπόλοιποι συμμετέχοντες
18 ΓΕΩΡΓΙΑ ΤΡΙΚΙΩΝΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΝ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
19 ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΒΑΛΑΣΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΥΓΟΥΛΕΑ ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ
20 ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΛ ΒΕΛΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
21 ΕΛΕΝΗ ΜΑΝΤΖΟΥΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΖΗΡΙΔΗ
22 ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΟΥΔΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΥΓΟΥΛΕΑ ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ
23 ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΠΑΣΙΩΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΖΗΡΙΔΗ
24 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΓΕΛ ΒΕΛΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
25 ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΟΛΟΜΟΔΗΣ ΓΕΛ ΒΕΛΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
26 ΣΟΦΙΑ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΖΗΡΙΔΗ Δεν συμμετείχε

Ως εκ τούτου και σύμφωνα με την Προκήρυξη του Διαγωνισμού, οι πέντε (5) πρώτοι ανακηρύσσονται νικητές του 1ου αυτού διαγωνισμού ενώ οι επόμενοι δώδεκα (12) ανακυρύσσονται επιτυχόντες, και καλούνται να παραλάβουν τα βραβεία τους και αντίστοιχα τους επαίνους τους το Σάββατο 28 Ιουνίου 2020, στις 20:00, στην αίθουσα Β1 του κτιρίου Ματσάγγου, στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Παράλληλα, σύμφωνα πάντα με την Προκήρυξη και σύμφωνα με το ειδικό συμβόλαιο που έχει υπογραφεί μεταξύ του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Παν. Θεσσαλίας και της Διεθνούς Επιτροπής που είναι υπεύθυνη για τη διοργάνωση της Διεθνούς Ολυμπιάδας Οικονομικών (International Economic Olympiad), οι πέντε (5) πρώτοι θα στελεχώσουν την Ολυμπιακή Ομάδα Οικονομικών (για συντομία Ο3) που θα λάβει μέρος στην 3η Διεθνή Ολυμπιάδα Οικονομικών, στο Καζακστάν από 21 έως 30 Ιουλίου 2020. Το πρόγραμμα της ειδικής εκπαίδευσης θα ανακοινωθεί πολύ σύντομα!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά (διακριθέντες και μη). Η ευγενής άμιλλα και η φιλότιμη προσπάθεια από όλους (είτε φοιτούν στην Α' Λυκείου που δεν διδάσκονται Οικονομικά, είτε σε μεγαλύτερη τάξη) ήταν συγκινητική!